Sınavdayım

KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, devlet kadrolarına atanabilmek için yapılan sınavların genel adıdır. KPSS bünyesinde birçok sınav yer almaktadır. Kişi mezun olduğu alana göre bu sınavlara girmektedir. KPSS ile 120 puan hesaplaması yapılmaktadır. Her aday tüm puanlardan sorumlu değildir, mezun olduğu alan, başvuracağı kadro vs durumlarına göre değişmektedir. KPSS genel anlamda şu alt kategorilere ayrılır

KPSS A Nedir?

Kamu yönetimi, Çalışma ekonomisi, iktisat, işletme vs vs alanlardan mezun olan adayların, Uzman kadrolara atanması için girdikleri sınavdır. Bu alanda birden fazla sınav yapılmaktadır. Sınavların genel içeriğini Hukuk, Maliye, Muhasebe, İktisat, İşletme, Kamu yönetimi dersleri oluşturmaktadır. 120 Puan türü içersinde en fazla puan çeşitini A kadrolar oluşturmaktadır. KPSS A sınavlarına girebilmek için öncelikle 1.oturum diye adlandırılan ve 120 sorudan oluşan GKGY sınavına girmek gerekir. GKGY kendi içinde, Türkçe , Matematik, Tarih , Vatandaşlık, Coğrafya derslerinden oluşmaktadır. KPSS A için alınan puanlar 1 yıl geçerlidir ve her yıl yapılmaktadır.

KPSS B Nedir?

Devlet kurumlarında, uzmanlık dışındaki düz memurluklara atanabilmek için girilen sınavdır. Bu sınavın puan türü P3 puanıdır. Lisans mezunları, Lise ve Önlisans mezunları girebilmektedir. 3 Mezuniyet içinde ayrı sınav yapılmaktadır. Sadece, 1.oturum şeklinde adlandırılan GKGY sınavı ile alınan bir puandır. GKGY kendi içinde, Türkçe, Matematik, Tarih, Vatandaşlık, Coğrafya derslerinden oluşmaktadır. KPSS A ve KPSS Öğretmenlik alanlarından sınavlara giren adaylarda, GKGY sınavına girdikleri için onlarında ayrıca P3 puanı hesaplanmaktadır. Yani KPSS A yada KPSS Öğretmenliğe hazırlanan bir aday mezuniyet koşulları uyması durumunda KPSS B kadrolara da başvurabilir. KPSS B için geçerli olan P3 puanı 2 yıl geçerlidir. Ve bu sınav 2 yılda bir olacak şekilde sadece çift yıllarda yapılmaktadır. (2014,2016,2018,2020 vs.)

KPSS Öğretmenlik Nedir?

Eğitim fakültesinden mezun olan yada formasyon belgesine sahip olan öğretmen adaylarının, MEB'e atanması için girdikleri sınavların genel adıdır. KPSS Öğretmenlik kendi içinde 3 farklı sınava ayrılmaktadır. Bunlar GKGY, Eğitim Bilimleri, ÖABT, YDS dir. KPSS Öğretmenlik bünyesinde hesaplanan puan türleri P10 ve P120 dir. KPSS Öğretmenlik için GKGY ve Eğitim Bilimleri zorunlu iki sınavdır ve bu 2 sınavdan P10 puanı hesaplanmaktadır. Fakat bunların dışında 16 Branş bu iki sınavın dışında ÖABT sınavınada girmeleri gerekmektedir (Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği). Bu 16 branşın girdiği 3 sınavın sonucunda P120 puanı hesaplanmaktadır. Bu 16 branş dışındaki bazı yabancı dil branşları , ÖABT yerine YDS sınavına girmeleri gerekmektedir (YDS Girecek branşlar; Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça). Bu branşların YDS den aldıkları puanlar ÖABT olarak sayılmaktadır.

Sonuç olarak; ÖABT ve YDS' si olmayan branşlar 2 sınava girmekte ( GKGY+Eğitim Bilimleri) ve P10 puanı ile Öğretmenlik atama yapmaktadır. ÖABT Yada YDS si olan branşlar 3 sınava girmektedir ( GKGY+Eğitim Bilimleri+ ÖABT yada YDS) ve P121 puanı ile Öğretmenlik ataması yapmaktadır. Tüm öğretmenlik branşları zorunlu olarak 1. oturum olan GKGY sınavına da girdikleri için P3 puanıda hesaplanmaktadır. Mezuniyet durumu uyması durumunda öğretmenlerde KPSS kadrolara başvurabilmektedirler.

Sınavlar

GKGY

Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık derslerini içeren, Genel Kültür testi ve Türkçe , Matematik derslerini içeren Genel Yetenek testinden oluşmaktadır. Lisans seviyesindeki GKGY sınavında 60 GY ve 60 GK olmak üzere 120 soru bulunmaktadır. Bu sınav sonucunda P3 puanı elde edilmektedir. Puan tablosundan P3 puanının hesaplanma katsayısını görebilirsiniz.

EĞİTİM BİLİMLERİ

Gelişim psikolojisi, Öğrenme psikolojisi, Program geliştirme, Yöntem ve teknikler, Materyal geliştirme ve sınıf yönetimi, Ölçme ve değerlendirme, Rehberlik derslerinden oluşan 80 soruluk bir sınavdır. Öğretmen atamalarında önemli bir role sahiptir. Bu sınavın hesaplanabilmesi için adayın GKGY sınavına girmesi ve en azından 1 soru işaretlemesi gerekmektedir. Yani Eğitim bilimleri puanı tek başına hesaplanmamaktadır. GKGY ve Eğitim bilimleri sınavlarından elde edilen puan türü P10 Puanıdır. Puan tablosundan P10 puanının hesaplanma katsayısını görebilirsiniz.

ÖABT

16 Branşın girdiği , Branşa özel alan sınavıdır. 50 Sorudan oluşan bu sınavın 40 soruluk kısmı Alan bilgisi, 10 soruluk kısmı ise alan eğitimidir ( Eğitim bilimleri ile Alanın ilişkilendirilmesi). ÖABT Öğretmen atamalarında , Eğitim bilimleriyle beraber en önemli role sahiptir. ÖABT puanı tek başına hesaplanmamaktadır. GKGY ve Eğitim bilimleri netleriyle birlikte hesaplanmaktadır bu nedenle ÖABT puanınız hesaplanması için, adayın GKGY ve Eğitim Bilimleri Sınavlarına mutlaka girmesi ve en az 1 soru işaretlemesi gerekir. Buradan elde edilen puan P120 puanıdır. Puan tablosundan P10 puanının hesaplanma katsayısını görebilirsiniz.

KPSS PUAN TÜRLERİ VE HESAPLAMA TABLOSU İÇİN TIKLAYIN